Porady

Jak działa osuszacz powietrza w trudnych warunkach

Optymalne warunki pracy osuszaczy kondensacyjnych i adsorpcyjnych określone są zawsze przez producenta w specyfikacji technicznej, natomiast wiele realizacji to sytuacje nagłe, nietypowe, bez możliwości solidnego przygotowania pomieszczeń. O tym, jak działa osuszacz powietrza w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach oraz co daje mu znaczną przewagę nad ogólnodostępnymi urządzeniami, gdy problemem jest zalanie mieszkania czy nawet powódź napiszemy w dzisiejszym artykule. Poznasz przy tym specyfikę pracy Centrum Osuszania – naszą codzienność.

O modelach stosowanych na co dzień

Działanie w trudnych warunkach można tutaj omawiać między innymi w kontekście:

  • niskiej temperatury otoczenia – te modele przeznaczone są nie tylko do ciepłych lub ogrzewanych wnętrz, poradzą sobie również w trudniejszych okolicznościach; gdy od zbyt niskiej temperatury osadza się szron na wężu chłodzącym osuszacza, uruchomiona zostaje funkcja odszraniania;
  • wysokiego poziomu wilgotności powietrza i powierzchni – pracują nieprzerwanie, natomiast gdy dochodzi do przepełnienia zbiornika, urządzenie wyłącza się samoczynnie; pozwala to zapobiegać awariom osuszaczy;
  • odporności na zanieczyszczenia – wystarczy odpowiednio często czyścić i wymieniać filtr powietrza, aby spełniał swoje zadanie i zatrzymywał wszelkie zanieczyszczenia, które nie powinny trafić ponownie do osuszanych pomieszczeń i wnętrz;
  • dużych mieszkań domów, obiektów – jedno urządzenie wystarczy do osuszania około 80 m2 powierzchni, przy czym mogą to być również pomieszczenia bardzo wysokie, o nietypowym układzie ścian i wiele innych,
  • wielu miejscowych zawilgoceń – obecność kółek i specjalnych uchwytów sprawia, że każdy osuszacz można szybko przemieszczać po dowolnych utwardzonych posadzkach, co ważne między innymi przy uporczywej wilgoci technologicznej.

Wbudowane czujniki sprawiają, że urządzenie wyłącza się w sytuacji, w której dalsza praca mogłaby zaszkodzić poszczególnym podzespołom. Jest to dobra i potrzebna cecha, a jednocześnie należy pamiętać, że nad pracą każdego urządzenia powinien czuwać doświadczony specjalista, chociażby poprzez ustawianie i zmianę parametrów w miarę odparowywania wilgoci.

Stałe lub okresowe zawilgocenie piwnic

Bez braku odpowiedniej hydroizolacji piwnic oraz fundamentów, do standardowych przyczyn szkód wodnych (zalania własne i z sąsiednich mieszkań, awarie instalacji wodnych, intensywne opady deszczu i wiele innych) można dołączyć podciąganie kapilarne. Wsiąkająca w mury budynków woda gruntowa powoduje ich niszczenie, ponieważ nie jest to woda czysta – zawiera wiele substancji chemicznych, między innymi z naturalnych procesów gnilnych w opadłych liściach.

To również warunki do wzmożonej pracy i sprawdzenia, jak działa osuszacz powietrza renomowanej marki. Usuwanie wilgoci z powietrza jest warunkiem, aby sprawnie przebiegały procesy związane z konkretnymi powierzchniami. Im mniej wilgoci w powietrzu, tym więcej może uwolnić się ze ścian, stropów, fundamentów i trafić do zbiornika lub na zewnątrz budynku, zależnie od modelu osuszacza.

Automatyzacja zgodna z potrzebami

Usprawnieniem wszystkich prac są cyfrowe panele sterowania, odpowiedzialne jednocześnie za zbieranie pomiarów i regulację tego, jak działa osuszacz powietrza. Największe nawet szkody wodne mogą być dzięki temu usuwane w sposób ekonomiczny, sukcesywnie, z uwzględnieniem zmieniających się warunków, na przykład dużej różnicy temperatur w dzień i w nocy. Znając wszechstronność osuszaczy łatwiej jest zrozumieć wszystkie te mechanizmy.

Menu