Spis treści
- Niezwłoczne działanie w każdej sytuacji
- Czas na osuszacze
- Czy wiesz, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu na długi czas?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jak należy postępować po zalaniu mieszkania, aby osuszyć je w sposób ekologiczny?
- Czym charakteryzuje się propan R290, stosowany w osuszaczach marki Corroventa?
- Dlaczego warto podjąć natychmiastowe działania po zalaniu mieszkania?
- Czy osuszacze mają wpływ na środowisko?
- Jakie działania są potrzebne po osuszeniu mieszkania?
Chociaż kwestie ekologii przewijają się niemal we wszystkich dziedzinach życia, warto ten aspekt przedstawić odnośnie tego, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu. Zawilgocone powietrze szkodzi zdrowiu, a gdy dojdzie do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach czy sufitach – może oddziaływać również na środowisko. Już same osuszacze są projektowane i tworzone tak, aby minimalny był ich wpływ na otoczenie. Dzisiejszy temat można więc omawiać w wielu aspektach, biorąc pod uwagę czas, gdy doszło do zalania i nie zostały wdrożone żadne prace aż po moment zakończenia tych prac, gdy dom, mieszkanie lub inny osuszony obiekt są gotowe do użytkowania.
Niezwłoczne działanie w każdej sytuacji
Wbrew pozorom odpowiedź na tytułowe pytanie nie powinna brzmieć: „jak najszybciej”. Tutaj potrzebne są stopniowe, systematyczne działania, które sprawią, że wnętrza i powierzchnie nie ulegną nadmiernemu przegrzaniu lub wychłodzeniu, a czas jest zawsze potrzebny, aby stworzyć optymalne warunki. Szybko należy jedynie skontaktować się z firmą, która wie, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu i odpowiednio wcześnie rozpocznie cały proces.
Wielokrotnie na naszym blogu pisaliśmy o różnych rodzajach i rozległości szkód. Tak samo jest w przypadku mieszkań, gdzie osuszenia może wymagać jedna ściana albo wszystkie pomieszczenia. Specyfika szkód wodnych sprawia jednak, że niezależnie od sytuacji należy podjąć odpowiednie kroki, aby:
- zapobiec wnikaniu wilgoci w głębsze warstwy posadzki, stropu, ścian – to sposób, aby podczas prac osuszeniowych zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużytej na pracę osuszaczy, separatorów, pomp wodnych;
- uniknąć trwałego zniszczenia mebli, sprzętów, podłogi – to również postawa proekologiczna, zgodnie z koncepcją długoletniego użytkowania zakupionych przedmiotów; w porę osuszone mogą dalej służyć właścicielom;
- ograniczyć straty w sąsiednich mieszkaniach – jeżeli zalanie ma związek z awariami lub dotyczy innych sytuacji, gdzie nadmiar wody jest trudny do opanowania, starty obejmują zwykle również mieszkania sąsiednie i poniżej.
Już tutaj można więc w istotny sposób ograniczyć starty tak w wymiarze jednostkowym, jak też w znacznie szerszym kontekście.
Czas na osuszacze
Dobrym przykładem jest marka Corroventa, która we wszystkich swoich osuszaczach stosuje propan R290 jako czynnik chłodniczy. To środek nietoksyczny, niemal bez wpływu na środowisko, o niewielkim wpływie na globalne ocieplenie. Jego wskaźnik GWP (z ang.: global warming potential) wynosi 3, czyli jest bardzo niski. Dla porównania, GWP metanu to 23.
Warto wspomnieć także o zerowym wskaźniku ODP (Ozone Depletion Potential) – ta wersja propanu nie oddziałuje na powłokę ozonową.
R290 należy określać również jako:
- naturalny,
- o dużych właściwościach termodynamicznych,
- idealny zamiennik szkodliwych freonów,
- czysty – stopień czystości na poziomie 99.5%.
Jak każdy gaz, tak i ten wymaga odpowiedniej ostrożności, lecz wiedząc, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu można w pełni bezpiecznie korzystać z zaawansowanych rozwiązań, w których R290 stanowi integralny element danego systemu.
Czy wiesz, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu na długi czas?
Potrzeba stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku dotyczy również etapu, gdy mieszkanie zostanie już osuszone, czyli gdy w opinii usługodawcy warunki są odpowiednie do codziennego funkcjonowania. W praktyce oznacza to wykonanie odpowiednich pomiarów wilgotności powierzchni, a także wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Na tym nie warto oszczędzać – mieszkanie będzie proekologiczne tylko wtedy, gdy usunie się z niego nadmiar wilgoci.
Zobacz również Dwa tryby działania osuszacza podposadzkowego
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak należy postępować po zalaniu mieszkania, aby osuszyć je w sposób ekologiczny?
Należy podjąć stopniowe, systematyczne działania, zwracając uwagę na zapobieganie wnikaniu wilgoci w głębsze warstwy posadzki, stropu i ścian. Szybko skontaktować się z firmą, która wie, jak osuszyć mieszkanie po zalaniu, aby zminimalizować wpływ na środowisko.
Czym charakteryzuje się propan R290, stosowany w osuszaczach marki Corroventa?
Propan R290 to środek nietoksyczny, o niewielkim wpływie na globalne ocieplenie, z wskaźnikiem GWP wynoszącym 3. Jest naturalny, o dużych właściwościach termodynamicznych, idealny zamiennik szkodliwych freonów i posiada stopień czystości na poziomie 99.5%. Nie oddziałuje na powłokę ozonową.
Dlaczego warto podjąć natychmiastowe działania po zalaniu mieszkania?
Niezwłoczne działania pozwalają zapobiec wnikaniu wilgoci w głębsze warstwy budynku, uniknąć trwałego zniszczenia mebli i sprzętów, ograniczyć straty energetyczne i zminimalizować wpływ na sąsiednie mieszkania. Szybkie działania są także zgodne z postawą proekologiczną.
Czy osuszacze mają wpływ na środowisko?
Osuszacze są projektowane tak, aby minimalny był ich wpływ na otoczenie. Wykorzystują środki, takie jak propan R290, który jest niemal bez wpływu na środowisko, co czyni je bardziej ekologicznymi.
Jakie działania są potrzebne po osuszeniu mieszkania?
Po osuszeniu mieszkania, ważne jest wykonanie odpowiednich pomiarów wilgotności powierzchni i powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Mieszkanie będzie proekologiczne tylko wtedy, gdy usunie się z niego nadmiar wilgoci, co wymaga stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku.