Spis treści
- Co dokładnie wymaga osuszenia w budynkach
- Jakie urządzenia zastosować podczas osuszania po zalaniu
- Jedna strategia, kilka istotnych systemów
- Ile trwa osuszanie podposadzkowe
- Jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu
- Nie warto oszczędzać na osuszaniu
- Gdy wiesz już, ile to trwa i jak się to robi
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
O tym jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu, nasi Klienci dowiadują się zwykle dopiero wtedy, gdy to ich samych dotyczy problem awarii instalacji hydraulicznej, niekontrolowanego wypływu wody w mieszkaniu sąsiada, a w innych częściach kraju – zdarzeń powodziowych. Obecnie usuwanie szkód wodnych można przeprowadzać ze znacznie większą skutecznością niż przed kilkoma dekadami, dostępne urządzenia i rozwiązania są sprzymierzeńcem tak właścicieli mieszkań czy obiektów, jak też usługodawców. Dziś zgłębimy temat, skupiając się również na tym, ile czasu trwa osuszanie podposadzkowe oraz jakie konkretnie urządzenia są najbardziej pomocne w sytuacji, gdy problemem jest nadmiar wilgoci.
Co dokładnie wymaga osuszenia w budynkach
Gdy doszło do zalania budynku, należy po wypompowaniu nadmiaru wody ocenić, co i w jakim stopniu uległo zawilgoceniu, aby podjąć konkretne działania. Można dokonać podziału na:
- kondygnacje – w przypadku największych szkód dochodzi do zalania całych kondygnacji; najczęściej są to piętra niższe niż poddasze, natomiast również na poddaszu czy strychu może dojść do zalania, gdy przyczyną jest na przykład bardzo uszkodzony dach, przez który do pomieszczeń wpada ulewny deszcz;
- pomieszczenia – od pojedynczych wnętrz, co ma miejsce najczęściej, po całe mieszkania oraz domy i inne obiekty, gdy przyczyną jest powódź; często zalewane bywają piwnice i garaże w przypadku lokalnych podtopień;
- ściany i ich warstwy – głębiej niż na powierzchni dochodzi do zawilgocenia w przypadku awarii instalacji położonych w ścianach, wtedy proces osuszania należy zaplanować tak, aby dotrzeć do tych głębszych warstw u usunąć z nich nadmiar wilgoci;
- podłogi – tutaj podobnie jak w przypadku ścian może dojść do głębszych zawilgoceń, zwłaszcza przy instalacjach ogrzewania podłogowego; konieczna jest ocena sytuacji, ponieważ nieodpompowana woda i pozostawiona wilgoć mogą przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód zarówno pod podłogą, jak i na jej powierzchni.
Bez względu na przyczynę skutek jest taki sam, wymaga wykonania fachowych pomiarów wilgotności w powietrzu pomieszczeń oraz na zalanych powierzchniach, a następnie rozpoczęcia precyzyjnie zaplanowanych działań. Jak więc wygląda osuszanie budynku po zalaniu?
Jakie urządzenia zastosować podczas osuszania po zalaniu
Aby wiedzieć, jakie urządzenia zastosować podczas osuszania po zalaniu, należy uwzględnić warunki panujące w danym budynku lub pomieszczeniach. We wcześniejszych wpisach wspominaliśmy wielokrotnie o osuszaczach kondensacyjnych oraz adsorpcyjnych, a także o pompach ciśnieniowych i separatorach wody, które w określonych realizacjach są również bardzo pomocne, a często wręcz niezbędne. Dlaczego?
Gdy mowa o pompach ciśnieniowych, pojawiają się również dodatkowe pytania, na przykład o to, ile czasu trwa osuszanie podposadzkowe. Jest to pytanie bardzo zasadne, ponieważ tych urządzeń używa się właśnie do osuszania głębszych warstw konstrukcji budynku. Powietrze z pompy wprowadzane pod podłogę lub w głąb ściany sprawia, że wilgoć stamtąd odparowuje szybciej i może być odessana oraz odprowadzona na zewnątrz. W trybie tłoczącym natomiast pompa wtłacza ciepłe powietrze do głębszych warstw aby przyspieszyć ich osuszanie. W każdej z tych konfiguracji potrzebny jest dodatkowo osuszacz.
Przy bardziej zaawansowanych realizacjach wykorzystywany jest również separator wody, czyli urządzenie, którego zadaniem jest odseparować nadmiar wody odciąganej przez pompę. Zapobiega to uszkodzeniu pompy i pozwala jej pracować nieprzerwanie przez długie godziny. Odebrana w ten sposób woda zostaje odprowadzona na przykład do kanalizacji, do której ujścia połączony jest wąż separatora.
Rzadziej stosowane są między innymi wentylatory czy nagrzewnice, lecz i one mogą być brane pod uwagę jako dopełnienie określonej metody. O tym powinien decydować doświadczony usługodawca.
Jedna strategia, kilka istotnych systemów
Gdy wiadomo już jakie działania są konieczne, nastąpić mogą kolejne etapy, czyli zamknięcie pomieszczeń, jeżeli jest to możliwe, a następnie zaprogramowanie urządzeń na konkretny tryb pracy. Cyfrowe sterowanie oraz najważniejsze pomiary widoczne na wyświetlaczu danego urządzenia to udogodnienie, aby w sposób w pełni kontrolowany zadbać o sukcesywne osuszanie tak w standardowych, jak i w najtrudniejszych warunkach.
Na przykładzie naszych doświadczeń w Centrum Osuszania wiemy, jak istotna jest wysoka jakość i bezawaryjność osuszaczy, pomp czy filtrów wody, jednak równie istotne są określone działania dostosowane do wielkości i umiejscowienia szkód wodnych. Nie wystarczy poczytać o tym, jak samodzielnie osuszać dom lub mieszkanie – nieumiejętnie wykonane próby skutkują często pogłębieniem problemu, o czym wielokrotnie przekonali się Klienci, którzy wzywali nas znacznie później niż tuż po wystąpieniu zalania.
Warto więc postawić na wiedzę oraz doświadczenie, aby:
- uniknąć pogłębiania szkód wodnych we własnym lokalu czy obiekcie,
- zapobiec dalszym szkodom wodnym w lokalach sąsiednich,
- mieć szansę na rozwiązanie kwestii odszkodowania w sposób dla Ciebie pomyślny.
Ubezpieczenia i odszkodowania po zalaniu to temat, któremu należy poświęcić osobny artykuł, zatem tutaj wspomnimy jedynie, że również w tej kwestii możesz porozmawiać z naszym specjalistą.
Ile trwa osuszanie podposadzkowe
W kontekście tego, jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu pojawiają się zwykle pytania o czas trwania poszczególnych etapów. Tak jak przy płytko zawilgoconych powierzchniach można ten czas oszacować z dosyć dużą dokładnością, tak w przypadku struktur wielowarstwowych jest to mniej oczywiste.
Ile więc trwa osuszanie podposadzkowe? Zwykle około 10 – 14 dni, lecz w niektórych okolicznościach prace zakończą się szybciej lub potrwają dłużej. Poza najbardziej oczywistym czynnikiem, czyli stopniem zawilgocenia posadzki, wpływ na to mają:
- struktura posadzki – im więcej warstw, tym proces osuszania będzie bardzie czasochłonny; należy pamiętać, że nie można ustawić od razu maksymalnej mocy pompy czy osuszacza, konieczna jest etapowość działań oraz stała kontrola;
- zawilgocenie sąsiadujących ścian – czy to skrajne, czy wewnętrzne ściany budynku, gdy są bardzo zawilgocone będą nadal oddawać wilgoć; konieczne jest zatem osuszanie w szerszym kontekście i zastosowanie jednocześnie rozwiązań, które osuszą głębsze warstwy posadzki (pompa) oraz powietrze w pomieszczeniach (osuszacze);
- warunki panujące w budynku – utrudnieniem jest między innymi bardzo niska temperatura w nieogrzewanych pomieszczeniach; należy wtedy zastosować jeden lub kilka osuszaczy adsorpcyjnych, które pracują ze stałą wysoką wydajnością, gdy temperatura wokół nie przekracza 0oC.
Osuszone profesjonalnie posadzki to minimum strat, mniejsze ryzyko pozostawienia wilgoci w głębokich warstwach podłogi. Niezależnie od tego, czy potrzebna będzie później wymiana warstwy wierzchniej (paneli, terakoty), czy całość będzie gotowa do użytkowania bez tak radykalnych prac remontowych, pod posadzką nie zajdą już żadne niepokojące zmiany.
Jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu
Atutem współczesnych usługodawców zaangażowanych w usuwanie szkód wodnych jest fakt, że stale pogłębiają swoją wiedzę, która stanowi bazę wszelkich skutecznych realizacji. Są to zarówno informacje elementarne, dotyczące struktury różnych konstrukcji budynków mieszkalnych, użytkowych i innych, właściwości fizycznych wody od podciągania kapilarnego po sytuacje związane z powodziami, a także technologii dotyczącej udoskonalania urządzeń niezbędnych w codziennej pracy.
Decyzja o tym, jakie urządzenia zastosować podczas osuszania po zalaniu poprzedzona jest więc szeregiem wiadomości zdobytych wcześniej podczas specjalistycznych szkoleń, a następnie na podstawie doświadczeń z konkretnych realizacji. Wówczas na każde pytanie można odpowiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, chociażby na wspomniane wyżej pytanie „ile trwa osuszanie podposadzkowe?”.
Nie warto oszczędzać na osuszaniu
Oszczędności wynikające z amatorskiego zastosowania ogólnodostępnych urządzeń mają rację bytu tylko w przypadku niewielkich szkód wodnych, gdy rzeczywiście solidny wentylator wystarczy do usunięcia drobnych pozostałości po wilgoci, Jeżeli jednak mimo suszenia nie widać zadowalających zmian, problem może leżeć znacznie głębiej.
Chociaż koszt usługi usuwania szkód wodnych, a następnie rachunek za energię elektryczną zużytą przez osuszacze, separatory czy pompy bywa znacznym obciążeniem domowego budżetu, jest to inwestycja w spokojne dalsze użytkowanie budynku, bez ciągłych obaw o to, czy na ścianach i suficie ponownie pojawią się plamy wilgoci, które wiążą się zawsze z ryzykiem powstawania pleśni i grzybów. Zdrowy mikroklimat wnętrz jest wartością nadrzędną, warunkiem koniecznym do dbania o siebie i swoich bliskich.
Jeżeli więc mielibyśmy powiedzieć, jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu w kontekście finansów i jak wybrać wartościową usługę, należy wzmóc czujność tak w przypadku cen zbyt niskich, jak też zbyt wysokich. W pierwszym przypadku możliwe, że oszczędza sam usługodawca wybierając sprzęt niższej jakości lub skracając poszczególne etapy prac, gdy powinny one trwać dłużej, w drugim przypadku natomiast, czyli przy cenach zbyt wysokich, generatorem kosztów bywa pilność sytuacji. Nawet jednak, gdy potrzebujesz pomocy bardzo pilnie, porozmawiaj o kosztach w trosce o swoje finanse.
Gdy wiesz już, ile to trwa i jak się to robi
W nietypowych okolicznościach wymagających interwencji normalne jest szukanie rozwiązań, które można zastosować od zaraz. Tak jest właśnie w przypadku szkód wodnych, gdy podjęcie decyzji o tym, jakie urządzenia zastosować podczas osuszania po zalaniu oraz które metody ze sobą połączyć dla optymalnych efektów, chcesz powierzyć specjalistom. Zalanie, podtopienie, awaria instalacji sanitarnej, powódź to zaledwie kilka przykładów. Innowacyjne rozwiązania z powodzeniem nadążają za realnymi potrzebami.
Zobacz również Różnice między osuszaczami kondensacyjnymi a adsorpcyjnymi
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są typowe miejsca w budynku, które wymagają osuszenia po zalaniu?
Po zalaniu budynku mogą wymagać osuszenia różne miejsca, takie jak kondygnacje (w tym piętra i poddasze), poszczególne pomieszczenia (np. mieszkania, domy, piwnice, garaże), ściany i ich warstwy oraz podłogi, zwłaszcza w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego.
Jakie urządzenia są zastosowane podczas osuszania po zalaniu?
Podczas osuszania po zalaniu można wykorzystać osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne, pompy ciśnieniowe, separatory wody, wentylatory i nagrzewnice. Wybór urządzeń zależy od warunków panujących w danym budynku oraz od skomplikowania sytuacji.
Czy amatorskie próby osuszania są zalecane?
Nie, amatorskie próby osuszania często prowadzą do pogłębienia problemu. Niewłaściwe działania mogą spowodować dalsze szkody. Warto więc postawić na profesjonalną wiedzę i doświadczenie, aby skutecznie i bezpiecznie osuszyć zalane pomieszczenia.
Ile czasu trwa osuszanie podposadzkowe?
Osuszanie podposadzkowe trwa zwykle około 10 – 14 dni. Czas ten może się różnić w zależności od takich czynników, jak stopień zawilgocenia posadzki, struktura posadzki, zawilgocenie sąsiadujących ścian oraz warunki panujące w budynku.
Czy warto oszczędzać na osuszaniu?
Oszczędzanie na osuszaniu przez amatorskie zastosowanie ogólnodostępnych urządzeń jest niezalecane. Profesjonalne osuszenie gwarantuje mniejsze ryzyko pozostawienia wilgoci w głębokich warstwach podłogi i minimalizuje straty. Odpowiednie osuszanie zapewnia, że pod posadzką nie zajdą żadne niepokojące zmiany, które mogłyby prowadzić do dalszych szkód.