Porady

Dwa tryby działania osuszacza podposadzkowego

Spis treści


Zgodnie z fachowym nazewnictwem miano osuszacza podposadzkowego mają urządzenia na stałe montowane w przestrzeni podpodłogowej, lecz nazwa ta weszła do użycia również jako rozwiązania polegające na łączeniu osuszaczy adsorpcyjnych z pompą ciśnieniową i z separatorem wody. W takiej wersji możliwe jest zastosowanie połączenie trybu tłoczącego oraz ssącego. Te rozwiązania stosowane są tak przy niewielkich, jak też przy znacznie większych szkodach wodnych.

Osuszanie w trybie ssącym i tłoczącym

Zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają w tym samym czasie wtłaczać powietrze pod posadzkę i odciągać stamtąd powietrze wilgotne. Połączenie tych dwóch funkcjonalności sprawia, że nawet w przypadku największych szkód wodnych użycie odpowiedniego osuszacza zwanego podposadzkowym pozwoli szybko osiągnąć zamierzone korzyści.

Kluczową kwestię stanowi odpompowanie wody z warstw izolacyjnych. Zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego ilość takiej wody może być znaczna, a tylko podłoga bez zastoin wodnych jest gotowa do osuszania. Nad prawidłowością przebiegu prac powinien czuwać specjalista, który rzetelnie oceni, czy można przejść do kolejnego etapu. Gdy do usunięcia nadmiaru stojącej wody stosowany jest odpowiedni sprzęt, posadzka szybciej będzie gotowa na osuszanie właściwe.

Zależnie od rozległości szkód wodnych, rodzaju posadzki oraz warunków w danym pomieszczeniu, można zastosować oba tryby lub tylko jeden – wybrany w oparciu o indywidualne pomiary. W praktyce wygląda to jak poniżej.

Aby zminimalizować uszkodzenia

Zarówno z doświadczenia marki Corrovennta, jak też naszej praktyki w ramach usług Centrum Osuszania wynika, że poszczególne osuszacze podposadzkowe warto zamontować jako stały element wyposażenia domów i innych obiektów. Jeżeli jednak potrzebna jest nagła pomoc, z powodzeniem sprawdzają się urządzenia stosowane w ramach konkretnych realizacji.

Podstawowe działania to praca w:

 • trybie ssącym – po usunięciu nadmiaru wody odciągane jest wilgotne powietrze, co pozwala pośrednio osuszać przestrzeń podposadzkową również w najgłębszych warstwach konstrukcji podłogi; zaletą tej metody jest:
  • napływ powietrza chłodniejszego niż w trybie tłoczącym, co ma znaczenie zwłaszcza dla drogich podłóg drewnianych i ekskluzywnej terakoty, ponieważ zmniejsza ryzyko ich przegrzania;
  • mniejsze ryzyko przedostania się kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń do pomieszczenia, w którym pracuje osuszacz; to ważne zwłaszcza przy długotrwałych pracach osuszeniowych;
 • trybie tłoczącym – pod posadzkę wtłaczane jest ciepłe, suche powietrze, które wpływa na odparowanie wilgoci, a wilgoć ta usuwana jest przez osuszacz adsorpcyjny zgodnie z jego działaniem; to pewność, że:
  • wilgotne powietrze szybko i sprawnie będzie usuwane spod posadzki, a następnie z pomieszczenia dzięki połączeniu odpowiednich urządzeń (pompa ciśnieniowa + osuszacz adsorpcyjny);
  • ciepło podnosi ciśnienie pary, która również dzięki temu znacznie szybciej może być odprowadzana poza warstwy posadzkowe; działania te powinny się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach, aby dodatkowo nie zawilgocić powietrza;
 • kolejno obu trybach – zgodnie z informacjami w poprzednich punktach, jeżeli czas przeznaczony na realizację zadania oraz warunki pozwalają zastosować oba tryby, jest to rozwiązanie optymalne; jeżeli natomiast trzeba wykonać całość w krótszym czasie, po odpompowaniu wody należy zastosować tryb tłoczący, lecz zawsze ze świadomością ryzyka uszkodzenia warstwy wierzchniej posadzki.

Jak zawsze, tak i w omawianych dziś pracach priorytetem są dokładne pomiary, które pozwalają określić, czy działania należy uznać za zakończone.

Tak zastępujemy osuszacze podposadzkowe na potrzeby Klientów

Klasyczne osuszacze przestrzeni podposadzkowej wymagają montażu na stałe w pustce podpodłogowej i decyduje się na to wielu właścicieli domów oraz innych obiektów, niemniej jednak to właśnie usługi związane z samym osuszaczem podposadzkowym są nadal chętnie wybierane i cenione w awaryjnych sytuacjach. Komfort zamówienia kompleksowych działań oznacza również brak konieczności przechowywania urządzeń w domu – usługodawca dostarcza wszystko pod wskazany adres i przeprowadza oraz nadzoruje cały proces osuszania podposadzkowego.

tryby pracy osuszacza podposadzkowego

Zobacz również Od strychu po piwnicę, cz. 2.: Osuszanie budynku po zalaniu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest osuszacz podposadzkowy i gdzie można go zamontować?

Osuszacz podposadzkowy to urządzenie montowane na stałe w przestrzeni podpodłogowej, ale może być również rozwiązaniem polegającym na połączeniu osuszaczy adsorpcyjnych z pompą ciśnieniową i separatorem wody. Wykorzystuje się go zarówno przy niewielkich, jak i znacznie większych szkodach wodnych.

Jakie są główne tryby działania osuszaczy podposadzkowych?

Osuszacze podposadzkowe pracują w dwóch trybach: ssącym, gdzie odciągane jest wilgotne powietrze, co pośrednio osusza przestrzeń podposadzkową, oraz tłoczącym, gdzie pod posadzkę wtłaczane jest ciepłe, suche powietrze wpływające na odparowanie wilgoci.

Jakie są zalety trybu ssącego w osuszaczu podposadzkowym?

Tryb ssący ma zalety takie jak napływ powietrza chłodniejszego niż w trybie tłoczącym, co ma znaczenie dla drogich podłóg, oraz mniejsze ryzyko przedostania się kurzu i innych zanieczyszczeń do pomieszczenia, co jest ważne zwłaszcza przy długotrwałych pracach osuszeniowych.

W jakich sytuacjach warto zastosować osuszacz podposadzkowy jako stały element wyposażenia?

Osuszacze podposadzkowe warto zamontować jako stały element wyposażenia domów i innych obiektów, aby zminimalizować uszkodzenia w przypadku nagłej potrzeby. Niemniej jednak, są one także skuteczne w awaryjnych sytuacjach.

Jakie są kluczowe kroki w procesie osuszania posadzki, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego?

Kluczową kwestią w procesie osuszania posadzki jest odpompowanie wody z warstw izolacyjnych. W przypadku ogrzewania podłogowego, ilość takiej wody może być znaczna, a posadzka bez zastoin wodnych jest gotowa do osuszania. Nad prawidłowością przebiegu prac powinien czuwać specjalista, który rzetelnie oceni, czy można przejść do kolejnego etapu.

Menu