Porady

Od strychu po piwnicę, cz. 2.: Osuszanie budynku po zalaniu

Spis treści


Bardziej zaawansowanej logistyki wymaga osuszanie budynku po zalaniu, gdy jest to obiekt znacznie większy, na przykład hala magazynowa, przemysłowa, produkcyjna. Takie działania dotyczą również osuszania szkół, instytucji, obiektów wypoczynkowych i wielu innych. Zależnie od rozległości szkód wodnych oraz specyfiki danego miejsca, sprawdzają się poszczególne rodzaje osuszaczy oraz metody optymalne w konkretnych warunkach.

Dodatkowe aspekty w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych

Z osuszaniem budynku po zalaniu nie należy czekać ani w przypadku domów, ani wtedy, gdy szkody wodne dotyczą budynków znacznie większych. Odpowiednio wcześnie wdrożone działania przyniosą określony efekt, lecz wymagają przy tym sprawdzenia, ile urządzeń i jakiego typu należy dostarczyć do sprawnego usunięcia nadmiaru wilgoci. Co może być problemem?

1. Duże otwarte przestrzenie. Duży metraż wymaga często zastosowania specjalnych osuszaczy przemysłowych, które potrafią usunąć z powietrza ponad 25 litrów powietrza na minutę. Wcześniej należy przeprowadzić profesjonalne pomiary, aby ocenić stopień zawilgocenia stropów, ścian, posadzki.

  • Opcjonalnie: zastosowanie większej liczby standardowych osuszaczy. Nowoczesne modele zużywają stosunkowo mało energii elektrycznej, więc rachunek będzie akceptowalny.
  • Cel: uzyskanie odpowiedniej wilgotności względnej powietrza, na przykład 45%.

2. Brak ogrzewania. Budynki bez ogrzewania lub takie, w których ogrzewanie nie działa na skutek awarii związanej z zalaniem to dodatkowa przeszkoda, jednak można ją skutecznie ominąć dzięki odpowiednim osuszaczom. W niskich temperaturach sprawdzają się modele adsorpcyjne.

  • Opcjonalnie: gdy podczas upalnych dni temperatura wnętrz osiąga odpowiedni poziom, na przykład powyżej 20oC, również osuszacze kondensacyjne spełnią dobrze swoje zadania
  • Cel: wytworzenie około 300 m3 suchego powietrza na godzinę; wtedy jedno urządzenie wystarczy na 60 m2.

3. Obecność pyłów i innych zanieczyszczeń. Osuszacz pobiera powietrze z otoczenia, dlatego gdy powietrze to jest bardzo zanieczyszczone, należy wybrać urządzenie kondensacyjne.

  •  Opcjonalnie: Przy mniejszej skali zanieczyszczeń wystarczą osuszacze adsorpcyjne – z nieco mniej pojemnym filtrem w przeliczeniu na godzinę osuszania.
  • Cel: skuteczne osuszanie budynku po zalaniu również w przypadku trudnych warunków, gdy niemożliwe jest wcześniejsze uprzątnięcie pomieszczeń.

Osuszanie całych budynków po zalaniu

Powierzając proces osuszania doświadczonemu usługodawcy masz pewność, że na prawidłową pracę urządzeń wpływa zarówno osoba obsługująca daną realizację, jak też elektronika zamontowana w poszczególnych urządzeniach. Przykład prac prowadzonych wcześniej i obecnie przez Centrum Osuszania pokazuje, jak wartościowe jest to połączenie.

Z Twojego punktu widzenia priorytetem będzie dom lub budynek, w przypadku którego jesteś osobą decyzyjną. Możesz więc wybrać to, co sprawdza się przy usuwaniu szkód wodnych dotyczących całych obiektów, również przy bardzo zawilgoconych pomieszczeniach i powierzchniach.

Pod kątem konstrukcji budynku oraz jego gotowości do dalszego użytkowania, to również optymalne rozwiązanie. Urządzenie pracuje niezawodnie i wydajnie po ustawieniu odpowiednich wartości na panelu sterowania.

Z perspektywy Centrum Osuszania, czyli usługodawcy, to możliwość dostosowania urządzeń do potrzeb, w tym zastosowania metody podposadzkowej, gdy zalaniu uległy podłogi z warstwą dociepleniową.

Dokładne pomiary na dobry początek

Zanim zacznie się przywracanie obiektom ich pełnej użyteczności należy sprawdzić wilgotność powierza oraz powierzchni we wszystkich pomieszczeniach, na każdej kondygnacji. Często parametry akceptowalne dla człowieka są jednak byt wysokie, aby uznać je za normę. Osuszanie budynku po zalaniu należy kontynuować do momentu osiągnięcia założonych wcześniej efektów.

Osuszanie całych budynków po zalaniu

Zobacz również Od strychu po piwnicę, cz. 1.: Osuszenie domu po zalaniu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy jest konieczność natychmiastowego osuszania budynku po zalaniu, niezależnie od jego wielkości?

Tak, nie należy czekać z osuszaniem budynku po zalaniu, zarówno w przypadku domów, jak i większych obiektów, takich jak hale magazynowe czy instytucje. Szybko wdrożone działania przyniosą określony efekt.

Jakie rodzaje osuszaczy mogą być używane do osuszania dużych przestrzeni i jakie są ich parametry?

Duże przestrzenie wymagają często zastosowania specjalnych osuszaczy przemysłowych, które potrafią usunąć z powietrza ponad 25 litrów powietrza na minutę. Można też zastosować większą liczbę standardowych osuszaczy, które zużywają stosunkowo mało energii elektrycznej.

Jakie są opcje osuszania w budynkach bez ogrzewania lub z awarią ogrzewania?

W budynkach bez ogrzewania lub z awarią ogrzewania można skutecznie osuszyć za pomocą odpowiednich osuszaczy. W niskich temperaturach sprawdzają się modele adsorpcyjne. W przypadku wyższych temperatur, np. powyżej 20oC, również osuszacze kondensacyjne spełnią dobrze swoje zadanie.

Jakie są zalecenia dotyczące osuszania budynków z obecnością pyłów i innych zanieczyszczeń?

W przypadku bardzo zanieczyszczonego powietrza, należy wybrać urządzenie kondensacyjne. Przy mniejszej skali zanieczyszczeń mogą wystarczyć osuszacze adsorpcyjne. Wybór zależy od skali zanieczyszczeń i potrzeb konkretnego pomieszczenia.

Czy powierzając proces osuszania doświadczonemu usługodawcy, mogę być pewien profesjonalnej realizacji?

Tak, powierzając proces osuszania doświadczonemu usługodawcy masz pewność, że na prawidłową pracę urządzeń wpłynie zarówno profesjonalna obsługa, jak też zastosowanie odpowiedniej elektroniki w urządzeniach. Współpraca z ekspertem zapewni skuteczne i optymalne osuszanie obiektu.

Menu