Spis treści
- Zanim przystąpisz do remontu – osuszanie ścian
- Wybierz fachowców. Dlaczego warto?
- Jak przebiega profesjonalne osuszanie ścian po zalaniu?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Nagła awaria hydrauliczna w mieszkaniu lub domu stanowi nie lada problem. Zwykle zatrzymanie wycieku wody to dopiero początek długiej drogi, aby doprowadzić pomieszczenia do poprzedniego stanu. Często do awarii takich dochodzi w sytuacji, gdy właściciela nie ma w domu, co dodatkowo pogarsza sytuację i sprawia, że zasięg zalania jest jeszcze większy. Ściany i podłogi narażone są na dużą ilość wilgoci, a bez usunięcia usterki i bez osuszenia mogą stać się siedliskiem pleśni oraz grzybów niebezpiecznych dla zdrowia. Tylko szybkie rozpoczęcie osuszania sprawi, że wnętrza będą gotowe na przywrócenie im pierwotnego stanu.
Zanim przystąpisz do remontu – osuszanie ścian
Wykonanie remontu ścian, które nie zostały osuszone to spory błąd. Bardzo często nawet pozornie sucha ściana ma w sobie jeszcze wiele wilgoci i jej zabudowanie (na przykład płytami kartonowo-gipsowymi) może spowodować problemy w późniejszym czasie. Spodziewać się możesz wtedy wilgoci na ścianach oraz grzybów i pleśni. Taki remont będzie zatem stratą czasu i pieniędzy. Zanim do niego przystąpisz należy koniecznie osuszyć zalane ściany w sposób profesjonalny, przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
Wybierz fachowców. Dlaczego warto?
Chałupnicze metody osuszania wentylatorami czy nagrzewnicami rzadko przynoszą oczekiwany efekt. Bez dokonania solidnych pomiarów wilgoci i użycia odpowiedniego sprzętu nie będziesz mieć pewności, że osuszanie zostało przeprowadzone prawidłowo. Jeżeli wilgoć dostała się do głębokich warstw ściany, jej osuszenie będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Warto również wiedzieć, że zabieg taki powinien być wykonany jak najszybciej zanim woda lub nadmiar wilgoci poczynią spustoszenia w materiale budowlanym i trwale go uszkodzą.
Jak przebiega profesjonalne osuszanie ścian po zalaniu?
Podstawą jest wizyta specjalistów, którzy mając odpowiednie urządzenia do diagnostyki mogą ustalić miejsce przecieku (chyba że zostało to ustalone już przez Ciebie lub innych usługodawców). Gdy awaria jest usunięta, firma zajmująca się osuszaniem może przystąpić do działania.
Stosuje się kilka metod usuwania szkód wodnych. Za pomocą specjalnych osuszaczy i separatorów osuszane są ściany, a stan zawilgocenia sprawdzany jest na bieżąco precyzyjnym miernikiem wilgoci. Tylko takie postępowanie gwarantuje zadowalający efekt, po którym nie musisz mierzyć się z pleśnią i zagrzybieniem w miejscu zalania. Czy to zawilgocenie powierzchniowe, czy wilgoć również w głębi ścian, systematyczne prace pozwalają w kilka lub kilkanaście dni przywrócić ścianom odpowiedni poziom suchości.
Zobacz również Symptomy wycieków wody
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy mogę samodzielnie osuszyć zalane ściany w domu?
Nie, chałupnicze metody osuszania wentylatorami czy nagrzewnicami rzadko przynoszą oczekiwany efekt. Warto wybrać profesjonalistów, którzy dokonają solidnych pomiarów wilgoci i użyją odpowiedniego sprzętu.
Co się stanie, jeśli przystąpię do remontu ścian, które nie zostały osuszone?
Wykonanie remontu na nieosuszonych ścianach może prowadzić do problemów z wilgocią, grzybami i pleśnią w późniejszym czasie. Taki remont będzie stratą czasu i pieniędzy.
Jak długo trwa profesjonalne osuszanie ścian po zalaniu?
Systematyczne prace pozwalają w kilka lub kilkanaście dni przywrócić ścianom odpowiedni poziom suchości.
Czy istnieją różne metody usuwania szkód wodnych?
Tak, stosuje się kilka metod usuwania szkód wodnych, m.in. za pomocą specjalnych osuszaczy i separatorów. Stan zawilgocenia jest na bieżąco sprawdzany precyzyjnym miernikiem wilgoci.
Dlaczego warto wybrać fachowców do osuszania ścian?
Wybór fachowców gwarantuje, że osuszanie zostanie przeprowadzone prawidłowo, dzięki użyciu nowoczesnego sprzętu i solidnym pomiarom wilgoci. Jest to niezbędne, jeżeli wilgoć dostała się do głębokich warstw ściany, co stanowi duże wyzwanie.