Porady

Dlaczego nie należy zwlekać z osuszeniem posadzki po zalaniu

Spis treści


Już sam nadmiar wilgoci w mieszkaniu może z czasem wpływać na zdrowie domowników oraz na stan pomieszczeń i wyposażenia, natomiast znacznie bardziej widoczne oraz odczuwalne są skutki zalania. Gdy zachodzi potrzeba osuszenia posadzki po zalaniu należy działać niezwłocznie, korzystając z profesjonalnych usług. Ma to znaczenie, ponieważ w przypadku zawilgocenia głębszych warstw podłogi nie jest możliwe osuszenie jej w sposób naturalny.

Najczęstsze konsekwencje z praktyki Centrum Osuszania

Zasadność szybkiego osuszenia posadzki po zalaniu wynika z faktu, że do czasu przeprowadzenia działań woda będzie zalegać w głębszych warstwach podłogi. Dotyczy to zarówno instalacji ogrzewania podłogowego, jak też nieogrzewanych posadzek warstwowych. Skutki są dosyć przewidywalne:

  • zmniejszona izolacyjność podłogi – warstwę izolacji stanowi zwykle styropian, który po zawilgoceniu nie spełnia swojej roli; pomieszczenie szybciej się wychładza;
  • zmiany na panelach podłogowych – zwłaszcza drewno i materiały drewnopochodne ulegają odkształceniu lub odbarwieniu; na początku zmiany te są niemal niezauważalne;
  • niewielkie zawilgocenie ścian – zazwyczaj można je osuszyć jednocześnie z zastosowaniem osuszania podposadzkowego, w ramach jednej realizacji.

Znacznie poważniejsze zmiany następują natomiast, gdy prace rozpoczynają się późno lub gdy zastosowane zostaną nieodpowiednie urządzenia albo metody. Dlaczego warto w tej kwestii pilnie skorzystać z profesjonalnych usług?

Gdy wilgoć pozostaje w posadzce zbyt długo

Niezależnie od przyczyn, woda pozostawiona zbyt długo pod posadzką oznacza konsekwencje, w przypadku których nie wystarczy już samo osuszenie posadzki po zalaniu. Szkody mogą objąć posadzkę i dane pomieszczenie/pomieszczenia, jak też wpłynąć na zdrowie oraz samopoczucie domowników. Poniżej kilka przykładów.

Odnośnie samej posadzki, dochodzi do wypaczeń nieodwracalnych, gdy drewniana podłoga zmienia swój kształt, a jej powierzchnia uległa tak silnym odbarwieniom, że nie wystarczy zastosowanie ogólnodostępnych środków pielęgnacyjnych. Podobnie w przypadku innych materiałów, na przykład terakoty – tutaj może dojść między innymi do uszkodzenia fug czy spoin, rozmięknięcia specjalnych bruzd na spodzie płytek w wersji przeznaczonej do stabilniejszego montażu.

W przypadku ścian zniszczeniu ulega warstwa wierzchnia, natomiast woda wnika również w głąb i tutaj także długie jej akumulowanie oznacza szereg konsekwencji. To optymalne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, niebezpiecznych dla ludzi oraz zwierząt. Nie bez znaczenia jest też wpływ na psychikę i samopoczucie. Zbyt duża wilgotność względna oznacza niekorzystne warunki, temperatura odczuwalna staje się niższa niż jest w rzeczywistości.

Należy pamiętać również o instalacjach elektrycznych. Zbierająca się w ścianach woda może doprowadzić do zwarć, jeżeli zawilgoceniu ulegną przewody elektryczne. To ryzyko porażenia prądem, a z punktu widzenia całego domostwa – konsekwencje w postaci kosztownej wymiany przewodów podłączonych do sieci energetycznej.

Potrzeba osuszenia posadzki po zalaniu a ubezpieczenie

Czas nagli również w kontekście ubezpieczenia i odszkodowania. Zwykle ubezpieczyciel przewiduje okres 3 – 7 dni, kiedy należy zgłosić szkodę. Nie można jednak dopuścić do zaniechania, jakim jest bezczynność w sytuacji, która wymaga interwencji specjalistów. Osuszenie posadzki po zalaniu jest wtedy wstępem do wnioskowania o przyznanie odszkodowania.

Przyczyn zalania może być wiele, natomiast priorytet jest jeden i sprowadza się do zmniejszenia strat. Współczesna technologia w postaci osuszaczy podposadzkowych jest odpowiedzią na wiele różnych potrzeb.

osuszanie posadzki po zalaniu mieszkania

Zobacz również Priorytetowe kwestie podczas osuszania mieszkania po zalaniu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są skutki zalania posadzki?

Skutki zalania posadzki obejmują zmniejszoną izolacyjność podłogi, odkształcenie lub odbarwienie paneli podłogowych, zwłaszcza drewnianych, i niewielkie zawilgocenie ścian, które można osuszyć w ramach osuszania podposadzkowego.

Dlaczego szybkie osuszenie posadzki po zalaniu jest ważne?

Szybkie osuszenie posadzki po zalaniu jest kluczowe, ponieważ woda zalegająca w głębszych warstwach może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, takich jak wypaczenia drewnianej podłogi, uszkodzenie fug czy rozmięknięcie specjalnych bruzd na spodzie płytek.

Jakie są konsekwencje pozostawienia wilgoci w posadzce zbyt długo?

Pozostawienie wilgoci w posadzce zbyt długo może prowadzić do zniszczenia warstwy wierzchniej ścian, rozwoju pleśni i grzybów niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt, oraz wpływu na psychikę i samopoczucie z powodu zbyt dużej wilgotności względnej.

Jakie są konsekwencje zawilgocenia instalacji elektrycznych?

Zawilgocenie instalacji elektrycznych może prowadzić do zwarć, jeżeli zawilgoceniu ulegną przewody elektryczne. To ryzyko porażenia prądem oraz konsekwencje w postaci kosztownej wymiany przewodów podłączonych do sieci energetycznej.

Czy istnieje jakiś związek między potrzebą osuszenia posadzki a ubezpieczeniem?

Tak, czas nagli w kontekście ubezpieczenia i odszkodowania. Zwykle ubezpieczyciel przewiduje okres 3 – 7 dni na zgłoszenie szkody. Osuszenie posadzki po zalaniu jest wstępem do wnioskowania o przyznanie odszkodowania, a bezczynność może skutkować odmową odszkodowania.

Menu