Źródeł wycieków wody w domu może być bardzo wiele. Ich wykrycie czasami bywa łatwe i oczywiste, jak w przypadku pękniętej rury widocznej w danym pomieszczeniu, ale przy bardziej skomplikowanych awariach często miesiącami właściciel zastanawia się, skąd biorą się zacieki, pleśń czy też grzyb. Jednocześnie osusza dane miejsca w sposób prowizoryczny. Niestety, takie działanie nie przyniesie żadnego efektu długofalowego, a uszkodzenia związane z wyciekiem będą jedynie postępowały.
Wykrywanie wycieków wody
W zależności od miejsca wycieku symptomy będą różne. W przypadku rur biegnących w ścianach pojawić się może na ścianach wilgoć, a z czasem grzyb i pleśń. W sytuacji, gdy masz do czynienia z uszkodzeniem ogrzewania podłogowego można spodziewać się uszkodzenia podłogi w danym miejscu, czasami również widocznej wilgoci. Takie przemakanie podłogi przez dłuższy czas może sprawić, że będzie ona wymagała gruntownej renowacji lub wymiany. W wielu przypadkach skutki długotrwałego, ale niewielkiego wycieku widoczne będą dopiero po pewnym czasie. W przypadku budynku wielokondygnacyjnego takie skutki w postaci zacieków na swoim suficie lub ścianach zobaczyć mogą czasami osoby w sąsiednich mieszkaniach.
Co robić, gdy podejrzewasz wyciek?
Każdą taką sytuację warto skonsultować się ze specjalistami. Dziś wykrywanie wycieków jest często możliwe bez poważnej ingerencji w ściany czy też podłogi. Gdy urządzenia pomiarowe pokazują nadmierne zawilgocenie danej powierzchni, można z dużym prawdopodobieństwem określić, czy problemem jest uszkodzenie rur doprowadzających wodę w danym lokalu, czy awaria u sąsiada lub inne okoliczności. Nie zawsze przyczyny są oczywiste, zdarza się, że wymagają dalszej diagnostyki. Przykładem są sytuacje, w których należy wgłębić się mechanicznie w strukturę ściany.
Ignorowanie wilgoci sprawia, że taki wyciek powodować będzie jedynie nawarstwienie się problemów i uszkodzeń nim spowodowanych, zatem szybkie działanie to podstawa. Po ustaleniu przyczyn należy sprawdzić czy wilgoć nie gromadzi się nadal w danym miejscu. Konieczna może się też okazać naprawa danej instalacji.
Centrum Osuszania – jak usuwamy wycieki?
Pierwszym krokiem jest oczywiście właściwe zlokalizowanie wycieków wody. W przypadku instalacji w ścianach i przy podłodze wykorzystuje się do tego celu nowoczesne narzędzia diagnostyczne. Może być to kamera termowizyjna, ale również gaz znacznikowy. Zależnie od złożoności danego zlecenia dobieramy odpowiedni sposób. Obie metody w większości przypadków pozwalają na precyzyjne ustalenie miejsca wycieku.
Następnie odsłaniamy jedynie miejsce faktycznego wycieku, dzięki czemu minimalizujemy koszty późniejszych remontów. Wyciek zostaje usunięty, a pomieszczenie lub jego część osuszona za pomocą nowoczesnego sprzętu. W przypadku rozległych awarii konieczne może być osuszenie całej kondygnacji budynku.
Zobacz też Od strychu po piwnicę, cz. 2.: Osuszanie budynku po zalaniu