Awaria systemu ogrzewania podłogowego to jedna z sytuacji, która zwykle skutkuje zalaniem podłogi. Szybkie zauważenie wycieku nie zawsze jest możliwe – wtedy awaria prowadzi do uszkodzenia posadzki. Zalana podłoga może nie być w stanie samoczynnie wyschnąć. Jeżeli nie chcesz zrywać podłóg i wykonywać gruntownego remontu, rozwiązaniem będzie osuszenie zalanej powierzchni innymi metodami – podpodłogowo.
Osuszanie podłogowe – jak działa?
Na wstępie konieczna jest diagnoza przyczyny zalania. Usunięcie tej przyczyny będzie początkiem dalszych działań. W przypadku zalanych podłóg zwykle jest to awaria ogrzewania podłogowego. Czasami też powodem jest woda wyciekająca z uszkodzonej pralki albo zmywarki. Ekipa osuszeniowa znajduje źródło problemu i wskazuje konieczność jego usunięcia. Następnie, gdy usterka jest już usunięta, można przystąpić do dalszych prac.
Wystarczy kilka nawierceń posadzki, by wprowadzić pod nią specjalne przewody, za pomocą których odbywa się odpompowanie wody, a następnie wtłaczanie ciepłego powietrza. Odprowadzanie wilgoci możliwe jest na dwa sposoby – kondensacyjnie, czyli do odpływu wody, lub poza obręb mieszkania. Do usunięcia wilgoci wykorzystywane są zwykle profesjonalne osuszacze i separatory (np. marki Corroventa). Takie działanie pozwala na zwalczanie skutków zalań i wilgoci w nawet najtrudniejszych sytuacjach.
Uniknij remontu dzięki osuszaniu podłogowemu
W przypadku wielu mniej rozległych awarii wodnych i zalania podłóg, dzięki tej technice pracy możesz uniknąć kosztownego usuwania całej posadzki. Być może wystarczy jedynie jej punktowe naprawienie, a jeżeli materiał podłogi dobrze zniósł zalanie i późniejsze osuszenie, będzie ona gotowa na dalsze użytkowanie. To metoda najmniej inwazyjna spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku.
Zalety osuszania podłogowego:
- brak konieczności zrywania całej podłogi,
- rozwiązanie skuteczne wszędzie tam, gdzie zawodzą inne metody,
- możliwe odprowadzenie wilgoci poza budynek,
- rozsądna cena usług w firmach z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.
Typowe sytuacje wymagające interwencji firmy osuszającej:
- awarie ogrzewania podłogowego lub sprzętów AGD,
- lokalne podtopienia,
- prace budowlane (tzw. wilgoć technologiczna),
- podciąganie wilgoci kapilarne.
Zaawansowane technologicznie pompy, separatory oraz osuszacze, a także solidne urządzenia diagnostyczne to rozwiązania na miarę oczekiwań.
Dlaczego warto wezwać specjalistów
We wszystkiego typu zalaniach pomoc firm specjalizujących się w osuszaniu budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych pozwala uniknąć większych uszkodzeń, oszczędza czas. U naszych Klientów lokalizujemy przyczynę awarii, a finalnie osuszamy profesjonalnym sprzętem pomieszczenie, jednocześnie udzielając gwarancji na przeprowadzone prace. Wszystkie działania mogą się odbyć bez Twojej obecności, co również pozwala oszczędzać czas. Pomiary wstępne, opis przebiegu poszczególnych etapów osuszania oraz pomiary końcowe i wnioski zawierane są w obszernym raporcie. Taki raport stanowi niezbędny dokument podczas ubiegania się o odszkodowanie.
Zobacz również Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu i zadbać o środowisko