Porady

Lokalizowanie wycieków – dlaczego to takie ważne

Spis treści


Skuteczne osuszanie mieszkań, domów oraz innych obiektów zależy wielokrotnie od dokładnego lokalizowania miejsc nieszczelności danej instalacji. Zarówno przewody w ścianach, jak też w systemach ogrzewania podłogowego mogą z różnych przyczyn ulec uszkodzeniu w mniej lub bardziej oczywistych miejscach sprawiając, że z czasem dojdzie do zawilgocenia powierzchni. Mokrą ścianę czy podłogę można osuszyć, natomiast jeżeli przyczyną zalania jest nieszczelność, działania należy rozpocząć od znalezienia i naprawy takiego miejsca.

Różne przyczyny korzystania z usługi lokalizowania wycieków

Najbardziej oczywiste sytuacje dotyczą armatury kuchennej i łazienkowej, a także przewodów widocznych na zewnątrz. W takich przypadkach sami właściciele często zauważają, że to właśnie jest przyczyną nieszczelności danej instalacji, a w konsekwencji również źródłem zalania na mniejszą lub większą skalę. Lokalizacja wycieków niezbędna jest często w sytuacjach mniej oczywistych, gdy miejsce przecieku nie jest widoczne z zewnątrz.

Do najczęstszych takich okoliczności należą:

 • pęknięcie przewodu w ścianie lub pod posadzką – konstrukcja budynków umożliwia ukrycie wielu instalacji, co jest niezastąpionym rozwiązaniem ze względów estetycznych, natomiast przy wykrywaniu nieszczelności niesie ze sobą konieczność zastosowania profesjonalnych urządzeń; może to dotyczyć:
  • instalacji wodno-kanalizacyjnej;
  • centralnego ogrzewania;
  • ogrzewania podłogowego;
 • poluzowanie nakrętek lub złączek – dotyczy wszystkich stosowanych obecnie instalacji i wynika z codziennego użytkowania; część takich złączy widocznych jest z zewnątrz, natomiast część może być niewidoczna;
 • uszkodzenia uszczelek – umieszczanie pod nakrętkami, a także pod i nad złączkami ulegają wpływowi czasu, bez regularnej wymiany mogą prowadzić do wycieków;
 • nieszczelności połączeń kolanek z tworzyw sztucznych – tak w przypadku systemów z uszczelkami, jak też bezuszczelkowych, kolanka mogą ulec obluzowaniu oraz uszkodzeniom.

Szczelność instalacji odpływowych zwraca uwagę zwykle wtedy, gdy doszło już do zalania i wymagana jest pilna interwencja. Nowoczesne urządzenia są realną pomocą w każdej takiej sytuacji.

Aby nie dopuścić do pogłębiania się problemu

Dotychczasowe interwencje specjalistów z Centrum Osuszania dotyczyły zarówno niewielkich awarii, jak też znacznie większych, w których ustalanie źródła wycieku wody obejmowało kilka różnych domowych instalacji lub jednej instalacji, lecz uszkodzonej/nieszczelnej w kilku różnych punktach. Gdy wiesz już, że potrzebna będzie fachowa pomoc, należy:

 1. odciąć dopływ wody do danej instalacji; zwykle wystarczy zamknąć poszczególne zawory, które są umieszczone w kuchni, łazience, a w przypadku mieszkań w bloku również na klatce schodowej;
 2. nie używać instalacji, które wymagają naprawy; na przykładzie baterii łazienkowej lub kuchennej wiadomo, że woda nie tylko wycieka górą, ale może również spływać po ścianach przyczyniając się do ich zawilgocenia;
 3. usunąć przyczynę problemu; w niektórych przypadkach wystarczą samodzielne działania, natomiast często konieczna jest praca specjalisty hydraulika lub jeszcze wcześniej – firmy osuszeniowej, wyposażonej w sprzęt do lokalizowania wycieków.

Co ważne, ustalanie miejsc wyciekania wody możliwe jest zarówno w czasie trwania awarii, jak też gdy zostanie zamknięty dopływ wody, a celem jest odnalezienie konkretnych otworów, miejsc skorodowanych, nieszczelnych. Z powodzeniem radzą z tym sobie precyzyjne urządzenia pomiarowe.

Lokalizowanie wycieków to dobra inwestycja

Klienci z Białegostoku i innych miast doceniają stosowane przez nas metody, ponieważ są one szybkie, dokładne, nieinwazyjne. Każda współpraca bazuje na rozwiązaniach dobranych indywidualnie do konkretnego pomieszczenia, struktury danej ściany czy posadzki, rodzaju instalacji. O lokalizowaniu wycieków można zatem mówić jak o rozsądnej inwestycji i wdrożyć te działania niezwłocznie, aby zminimalizować wszelkie straty związane z zalaniem. Sam proces osuszania będzie wtedy mniej kosztowny.

narzędzia do lokalizowana wycieków

Zobacz również Osuszanie po zalaniu – szczegóły mają znaczenie


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności instalacji w budynkach?

Najczęstsze przyczyny nieszczelności to pęknięcie przewodu w ścianie lub pod posadzką, poluzowanie nakrętek lub złączek, uszkodzenia uszczelek, oraz nieszczelności połączeń kolanek z tworzyw sztucznych.

Co należy zrobić, gdy zauważy się wyciek w instalacji?

Należy odciąć dopływ wody do danej instalacji, nie używać uszkodzonej instalacji, i usunąć przyczynę problemu, co może wymagać pracy specjalisty hydraulika lub firmy osuszeniowej wyposażonej w sprzęt do lokalizowania wycieków.

Czy można zlokalizować wyciek wody, gdy zostanie zamknięty dopływ wody?

Tak, ustalanie miejsc wyciekania wody możliwe jest zarówno w czasie trwania awarii, jak też gdy zostanie zamknięty dopływ wody.

Dlaczego lokalizowanie wycieków jest ważne i uważane za dobrą inwestycję?

Lokalizowanie wycieków jest ważne, ponieważ stosowane metody są szybkie, dokładne i nieinwazyjne. Jest to rozsądna inwestycja, która pozwala zminimalizować straty związane z zalaniem, a sam proces osuszania staje się mniej kosztowny.

Jakie urządzenia są stosowane do wykrywania nieszczelności?

Do wykrywania nieszczelności stosowane są precyzyjne urządzenia pomiarowe, które radzą sobie z odnalezieniem konkretnych otworów, miejsc skorodowanych i nieszczelnych.

Menu